99,9% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1391Nie polecam1

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
5
Obsługa kupującego
5

Opcje przeglądania

ZAKWASY SKURCZE

Skurcze mogą mieć charakter łagodny i denerwujący, a także bolesny i destrukcyjny. Dowiedz się, czym dokładnie są skurcze, kto może je mieć i co możesz z nimi zrobić.

Czym są skurcze?
Skurcz to nagłe, ostre uczucie, które może wydawać się uderzać w nasze mięśnie znikąd. Ból, który odczuwamy, jest spowodowany ostrym skurczem i rozluźnieniem mięśnia. Nazywa się to również skurczem – mimowolnym ruchem, nad którym nie mamy kontroli w trakcie jego trwania.

Dotknięty mięsień będzie trudny do dotknięcia, gdy będzie się kurczyć i może czuć się „zablokowany” w swojej pozycji.

Zwykle skurcze trwają krótko – mniej niż 15 minut, a często tylko kilka sekund.

Skurcze mogą technicznie wystąpić w dowolnej grupie mięśni. Jednak są pewne grupy mięśni, w których najczęściej występują skurcze. Należą do nich nogi, zwłaszcza łydki. Skurcze mogą również wystąpić w dłoniach, stopach i szyi.

Mięśnie brzucha są również podatne na skurcze, szczególnie u kobiet podczas cyklu menstruacyjnego.

Co powoduje skurcze?
Skurcze mogą mieć różne przyczyny.

Najczęstsze to:

Ćwiczenia – samo używanie mięśni może spowodować ich skurcze. Nadwyrężenie mięśni i nadmierne użycie określonej grupy mięśni są częstymi skutkami ubocznymi ćwiczeń i uprawiania sportu. Co więcej, skurcze są powszechne, jeśli zwykle nie jesteś bardzo aktywny i uczestniczysz w forsownej aktywności, takiej jak bieganie.

Brak równowagi – brak równowagi mineralnej może powodować skurcze, na przykład niski poziom potasu lub magnezu w organizmie, chociaż potrzebne są dalsze badania.

Odwodnienie – uważa się, że utrata płynów i sodu, na przykład podczas ćwiczeń, powoduje, że jesteś podatny na skurcze mięśni z powodu wynikającej z tego nierównowagi elektrolitowej. To jest teoria i znowu potrzebne są dalsze badania.

Leki – wiadomo, że niektóre leki, takie jak diuretyki (tabletki wodne), statyny i beta-blokery, zwiększają występowanie skurczów mięśni.

Słabe krążenie - brak wystarczającego przepływu krwi do kończyny może powodować skurcze mięśni.

Cykl menstruacyjny – skurcze menstruacyjne występują niezwykle często u prawie wszystkich kobiet, które je doświadczają w pewnym momencie. Występują w jamie brzusznej lub dolnej części pleców i są spowodowane skurczem macicy w celu zrzucenia wyściółki macicy.

Środki przeczyszczające – przyjmowanie „pobudzających” środków przeczyszczających powoduje kurczenie się i rozluźnianie ścian jelit, co pomaga stymulować wypróżnianie, ale może powodować dyskomfort w okolicy brzucha.


Co może pomóc się ich pozbyć?
Jest kilka rzeczy, które możesz spróbować uwolnić od dyskomfortu skurczów.

Rozciąganie
Rozciąganie przynosi korzyści każdemu, niezależnie od poziomu aktywności.

Ponieważ nogi są najbardziej podatne na skurcze, skoncentruj się najpierw na rozgrzaniu tych głównych grup mięśni. Możesz wykonywać te rozciągania przed ćwiczeniami lub podczas aktywnego skurczu nóg. Pamiętaj, że bardziej prawdopodobne jest wystąpienie skurczów podczas ćwiczeń, jeśli wcześniej nie rozciągniesz mięśni.

Rozciąganie łydek i ścięgien udowych
Z pozycji stojącej, z prawą piętą na podłodze, przyciągnij palce do siebie i przytrzymaj przez kilka sekund. Powinieneś poczuć delikatne pociągnięcie z tyłu łydki. Uniesienie nogi nad podłogę o kilka cali spowoduje również naciągnięcie ścięgna podkolanowego (wzdłuż tylnej części uda). Powtórz z lewą nogą.

Rozciąganie mięśnia czworogłowego
Aby rozciągnąć przód uda (mięsień czworogłowy uda), wyprostuj się i przytrzymaj prawą stopę prawą ręką z tyłu prawego uda (lub tak blisko, jak możesz ją wygodnie trzymać). Przytrzymaj przez kilka sekund i powtórz z lewą nogą.

Jeśli te ruchy są bolesne lub delikatne, oznacza to, że musisz zwolnić i poświęcić więcej czasu na wykonywanie delikatnych rozciągań, zanim zrobisz coś bardziej forsownego.

Jeśli w nocy napadnie skurcz nóg, spróbuj położyć się płasko na plecach i powoli odciągnąć palce u nóg, tak aby pięty wciskały się w materac, a palce u nóg wskazywały sufit. Powtórz kilka razy. Następnie przyciągnij kolana do klatki piersiowej i przytrzymaj przez kilka chwil. Dzięki temu skurcze mięśni delikatnie się rozciągną i krew dopłynie do grup mięśni nóg.

Masaż
Prosty masaż własny może przynieść ulgę w większości skurczów i skurczów mięśni. W przypadku skurczów w okolicy łydek usiądź na krześle z dotkniętą nogą opartą na innym krześle, stoliku kawowym lub czymś o podobnej wysokości. Zaczynając od pięty i długimi pociągnięciami, przesuń dłoń w górę tylnej części łydki, wciskając kciukami mięsień łydki ze średnim naciskiem.

Jeśli mięsień aktywnie się kurczy i trudno go dotknąć, przed rozpoczęciem masażu należy odpocząć, aż skurcz nieco ustąpi.

Ciepło

Czasami skurcze można złagodzić przez zastosowanie ciepła. Poduszkę grzewczą, taką jak torebka ryżu do mikrofalówki (nie za gorąca), można umieścić na skurczu, aby rozluźnić napięte mięśnie.


Uwodnienie
Ponieważ skurcze są powiązane z odwodnieniem, utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia może pomóc w ich unikaniu, zwłaszcza podczas ćwiczeń. NHS zaleca sześć do ośmiu szklanek (około 1,2 litra) dziennie.


Dieta

Chociaż naukowcy nie są pewni związku między dietą a prawdopodobieństwem skurczów mięśni, powiązano je z niskim poziomem wapnia, potasu i magnezu. Dlatego dieta bogata w te minerały może pomóc Ci się przed nimi obronić. Oznacza to zbilansowaną dietę zawierającą owoce i warzywa, rośliny strączkowe, awokado, orzechy i produkty pełnoziarniste.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl