99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1891Nie polecam3

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Opcje przeglądania
Witaminy to grupa organicznych związków chemicznych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mogą być pochodzenia naturalnego lub otrzymywane syntetycznie. Witaminy są egzogenne (organizm ich nie syntezuje lub nie syntetyzuje ich wystarczająco), w związku z czym muszą być dostarczane z pokarmem.

 

Makroelementy to składniki mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiadają za prawidłowy przebieg niektórych procesów zachodzących w organizmie, a ponadto są materiałem budulcowym komórek.

WITAMINY MINERAŁY ZIOŁA GRZYBY

BioTech USA, ZMB, 60 kaps. BioTech USA, ZMB, 60 kaps.
Producent: BioTechUSA
Cena:

36,99 zł

szt.
zobacz więcej
Scitec, ZMB, 60 kaps. Scitec, ZMB, 60 kaps.
Producent: SCITEC
Cena:

29,66 zł

szt.
zobacz więcej
  • nowość
BioTech USA, Ashwa+, 30 kaps. BioTech USA, Ashwa+, 30 kaps.
Producent: BioTechUSA
Cena:

21,50 zł

szt.
zobacz więcej
  • nowość
OstroVit Omega 3 30 kapsułek OstroVit Omega 3 30 kapsułek
Producent: OstroVit
Cena:

9,88 zł

szt.
zobacz więcej
OstroVit Witamina C 90 tabl. OstroVit Witamina C 90 tabl.
Producent: OstroVit
Cena:

12,99 zł

szt.
zobacz więcej
OstroVit, Triple Zinc, 90 kaps. OstroVit, Triple Zinc, 90 kaps.
Producent: OstroVit
Cena:

19,99 zł

szt.
zobacz więcej

Witaminy pełnią w organizmie bardzo wiele funkcji – te rozpuszczalne w tłuszczach mogą być magazynowane w organizmie (głównie w wątrobie i tkance tłuszczowej), a ich rolą jest m.in. uczestnictwo w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, regulacja procesów krzepnięcia krwi oraz spełnianie funkcji antyoksydacyjnej.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są magazynowane w organizmie, ich nadmiar jest usuwany z moczem, pełnią m.in. funkcję koenzymów i kofaktorów różnych układów enzymatycznych i uczestniczą w metabolizmie cukrów, tłuszczów, białek oraz w gospodarce mineralnej organizmu.

 
Do makroelementów zaś należą:
  • wapń,
  • fosfor,
  • magnez,
  • sód,
  • potas,
  • chlor i siarka.
Rola składników mineralnych w ustrojowej przemianie materii jest szersza niż witamin. Składniki mineralne są niezbędne przy budowie tkanki kostnej, są składnikiem płynów ustrojowych i niektórych enzymów oraz wywierają wpływ na regulację czynności rozmaitych narządów. Dzieli się je na makro- i mikroelementy.
 
Najlepszym i najbezpieczniejszym źródłem witamin i składników mineralnych jest odpowiednio zbilansowana dieta. Czasem jednak konieczna jest suplementacja.
 
W przypadku suplementów w postaci syropów, tabletek czy kapsułek zalecane jest przyjmowanie ich w trakcie jedzenia. Pozwala to jednocześnie dostarczyć organizmowi inne składniki odżywcze, potrzebne do lepszej asymilacji suplementów. Witaminy rozpuszczalne w wodzie (C, B1, B2, B3, B6, B12) należy przyjmować przed jedzeniem, natomiast witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K,) po jedzeniu.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl