WĘGLOWODANY
Węglowodany zasilają organizm glikogenem. Paliwo to jest następnie magazynowane w Twoich mięśniach, co wspiera ich działanie. Brak wystarczającej ilości węglowodanów lub całkowite wyeliminowanie węglowodanów z diety sprawi, że poczujesz się zmęczony i ospały.
W rzeczywistości, jeśli węglowodany nie są obecne, twoje ciało zamieni tłuszcz i białko w węglowodany na energię. To bardzo nieefektywna forma energii dla sportowca wytrzymałościowego. Kiedy nie zjesz wystarczającej ilości węglowodanów i będziesz kontynuował trening, twoje ciało wpadnie w stan psychicznego i fizycznego zmęczenia.
Węglowodany są ważne do budowania mięśni, ponieważ oszczędzają białko, co oznacza, że organizm szuka energii z glikogenu, zamiast rozkładać tkankę mięśniową na energię. Spożywanie węglowodanów po treningu może zapobiec utracie mięśni i pomóc w ich naprawie.
Dla większości sportowców 5 do 7 gramów węglowodanów na kilogram masy ciała dziennie jest odpowiednie do ogólnego treningu. Sportowcy wytrzymałościowi mogą potrzebować do 12 gramów na kilogram.
Podczas ćwiczeń sportowcy powinni spożywać 30–60 g węglowodanów na godzinę (lub 0,7 g/kg masy ciała), aby utrzymać poziom glukozy we krwi. Ma to ogromne znaczenie, gdy trening trwa dłużej niż godzinę i odbywa się w ekstremalnych warunkach środowiskowych (zimno, upał lub duża wysokość).