Ich główna rola to zapobieganie zużywaniu białka jako źródła energii przy intensywnym wysiłku.
To ich stosunek/ proporcje podane są w nazwach typu 2:1:1, 4:1:1 etc. Mechanizm działania aminokwasów rozgałęzionych przy wspomaganiu treningu polega również na zmniejszeniu uczucia zmęczenia po intensywnym wysiłku fizycznym. Działanie to wynika z obniżenia stężenia serotoniny w mózgu, która jest odpowiedzialna za uczucie senności i zmęczenia.
Przyjmuje się, że aminokwasy BCAA pełnią w organizmie następujące funkcje:
- hamują katabolizm (rozkład białek mięśniowych),
- przyśpieszają anabolizm (budowę masy mięśniowej),
- zwiększają wytrzymałość mięśni,
- redukują zawartość tkanki tłuszczowej,
- stymulują system nerwowy i hamują proces odczuwania bólu (właściwości neuromodulacyjne),
- wpływają na aktywność neuroprzekaźników.
BCAA należy do grupy EAA czyli aminokwasów egzogennych - tych których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować.
BCAA to aminokwasy rozgałęzione i należą do grupy aminokwasów EAA czyli egzogennych, tych których organizm sam nie produkuje.
Kupując bcaa kupujesz tylko 3 rozgałęzione spośród 18 aminokwasów.
A w eaa poza bcaa masz jeszcze inne aminokwasy egzogenne czyli L-lizyna, L-fenyloalanina, L-treonina, L-histydyna, L-metionina, L-tryptofan, L-arginina.
Innym aminokwasem egzogennym jest glutamina. Odgrywa kluczowa role w pracy układu odpornościowego. Kiedy ten ma deficyt glutaminy i organizm jest osłabiony, wtedy wykorzystuje białka z mięśni niszcząc je.
Aminokwasy niezbędne EAA (z ang. Essential Amino Acid), określane też jako aminokwasy egzogenne to aminokwasy, których organizm nie wytwarza sam w fizjologicznie znaczących ilościach i dlatego muszą być dostarczane w odpowiednich proporcjach. Są one niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu (m. in. do syntezy białek i innych ważnych związków zawierających azot, np. kreatyny, hormonów peptydowych i niektórych neuroprzekaźników).